Bilaga: kandidatur som vice förbundsordförande

Frihetsvänner,

För två veckor sedan tillkännagav jag min kandidatur som vice förbundsordförande för Moderata Ungdomsförbundet inför förbundsstämman i november. Det blev en omedelbar överväldigande respons med många uppmuntrande både mejl, SMS och telefonsamtal från medlemmar, ombud och ordförande runtom i landet som visat sitt helhjärtade stöd och förtroende, tack alla!

Min ambition har alltid varit och är fortsatt att öka insynen i Moderata Ungdomsförbundets arbete. Alltför ofta är politiska partier och ungdomsförbund slutna sällskap med interna möten som är bristfälliga på kommunikation med omvärlden. Därför tog jag i mars 2006 initiativet att som första distriktsordförande för MUF Skåne inleda regelbundet bloggande med bilder och kommentarer från arbetet. Detta har sedan mitt engagemang i förbundsstyrelsen fortsatt med många uppmuntrande kommentarer från både människor inom och utanför MUF.

Nu vill jag ytterligare öka insynen genom att öppet komplettera min kandidatur till vice förbundsordförande med följande rapport över verksamheten som förbundsstyrelseledamot. Mitt arbetsområde i förbundsstyrelsen är och har varit ansvar för den politiska produktionen i syfte att stärka Moderata Ungdomsförbundets både ideologiska och politiska kärna. Dessutom har jag, i måhända mindre formella sammanhang, varit och är förbundets partyledare och toastmaster på centrala arrangemang.

Det är naturligtvis inte allt men ger ändå en inblick. Därtill vill jag också understryka att storsatsningen Projekt MUF involverat såväl en anställd politisk sekreterare som gruppordförande och gruppledamöter från hela landet som förtjänar störst cred. för det arbetet. Min funktion har varit att som ytterst ansvarig för projektet bistå med aktivt deltagande och centralt stöd.

Härmed avlägger jag följande insyn i delar av mitt arbete i Moderata Ungdomsförbundets tjänst sedan jag blev invald i MUF:s förbundsstyrelse:

Fristående rapporter

Mars 2007 – LO mår fortfarande bra – hur mår du?

Maj 2007 – Den bekväma sanningen

November 2007 – Grattis, du är antagen!

Projekt MUF:s rapporter

Den gode, den onde och den fule

A little less conversation

Unga i konflikt med arbetsgivaren

Frihetens doktrin

Instängd i utanförskap

Unga i offentlig sektor

Internationella gruppen (lanseras till helgen)

Jobb för unga (lanseras till helgen)

Jämställdhetsgruppen (lanseras till helgen)

Ett Sverige för alla – Alla för Sverige (lanseras till helgen)

En blå planet, vår miljö (lanseras till helgen)

Publicerade pressklipp

februari 2007 Ge studenterna framtidstro!

februari 2007MUF Skåne ställer krav på regionledningen!

mars 2007 – Vi säger ja till sänkt alkoholskatt! (ej på nätet, 17 mars sidan A5, Hbgdagblad)

mars 2007 Ungmoderater brände skånsk flagga

April 2007 Regeringen offrar de unga för att slippa konflikten med LO

April 2007EU:s makt måste rullas tillbaka

Maj 2007 Regeringens politik fick hård kritik

Maj 2007 Unga mer politiskt aktiva än vuxna

Maj 2007 Ett enklare skattesystem

Juni 2007 – Tillväxt nödvändig för bättre miljö (Borås Tidning den 4 juni, ej på nätet)

Juni 2007 Miljön behöver ekonomisk tillväxt

Juni 2007 Gör upp med alkoholförmynderiet

Juli 2007Sänk skatten på alkohol

Juli 2007 Det viktigaste för miljön – sätt ett pris på den (Nerikes Allehanda)

Juli 2007 Det viktigaste för miljön – sätt ett pris på den (Oskarshamn tidning)

September 2007 Varför vill du dra in Sveriges bistånd?

September 2007MUF Skåne fick igenom krav på slopat bistånd

September 2007 Angiveri hör inte hemma i öppen marknadsekonomi

September 2007 Jag säger nej till angiverisamhället

September 2007 Vi säger nej till angiverisamhället

September 2007 – MUF Skåne sätter facket i blockad (Ej på nätet, Norra Skåne den 14 sept)

Oktober 2007 Bistånd ingen genväg till välstånd

Oktober 2007 – Radiointervju SR P4 direkt från partistämman (Ej kvar på nätet)

Oktober 2007Elever på borgarskolan övervakas i smyg

Oktober 2007 ”Det känns nästan som julafton”

Oktober 2007Moderat strid på partistämman om regionalisering

Oktober 2007 Rungande ja till Skåne efter het debatt

November 2007 Vi väntar på politiska svar

November 2007 Sluta med politisk pajkastning

December 2007Reformera högskolan

December 2007 – Intervju i TV4 Öresund med anledning av SSU:s bidragsfusk (ej kvar på nätet)

Januari 2008 MUF ökar mer än SSU i Skåne

Januari 2008 Hur säger man att man vill använda kondom?

Februari 2008 Skånes unga politiker om Castros avgång

Mars 2008 – Direktständ debatt i SR P4 Örebro mot SSU:s ordförande Jytte Guteland (ej kvar på nätet)

April 2008 Backa inte från löftet om sänkt skatt

April 2008 Strejkrätten är förlegad

Augusti 2008SJ spårar ur

Skribentnätverket

Varje månad sedan januari 2007 har arbetet pågått med att öka politisk produktion i media samtidigt som månadens insändare utsetts av undertecknad i egenskap av ansvarig för Moderata Ungdomsförbundets skribentnätverk.

Januari 2007 – Marko Huttunen, MUF Skåne
Februari 2007 – Johan Lundberg, MUF Östergötland
Mars 2007 – Edvin Alam, MUF Stockholm
April 2007 – Markus Nordström, MUF Stockholm
Maj 2007 – Jacob Lundberg, MUF Västerbotten
Juni 2007 – Jonas Henricsson, MUF Östergötland
Juli 2007 – Rebecca Arlehed, MUF Östergötland
Augusti 2007 – Eleonore Lundkvist, MUF Västernorrland
September 2007 – Viktoria Larsson, MUF Halland
Oktober 2007 – Daniel Kolm, MUF Skåne
November 2007 – David Jansson, MUF Norra Älvsborg
December 2007 – Sophia Åhlin, MUF Stockholm

Januari 2008 – Erik Persson, MUF Östergötland
Februari 2008 – Erik Wretling, MUF Örebro
Mars 2008 – Rebecca Arlehed, Veronika De Jonge & Lisa Carlsson, MUF Östergötland
April 2008 – Engelholm MUF, MUF Skåne
Maj 2008 – Rikard Sparby, MUF Uppsala

Distriktsbesök

Under perioden har minst två tredjedelar (18 st) av Moderata Ungdomsförbundets 25 distrikt fördelade länsvis runtom i Sverige besökts verksamhetsmässigt antingen som talare, kampanjare eller besökare. Dessutom slogs nytt personligt Norrlandsrekord när jag besökt Umeå vid två tillfällen.

Fadderverksamhet

Stolt fadder och förbundsstyrelserepresant för Moderat Skolungdoms Rikskommitté.

Stolt fadder för MUF:s största distrikt MUF Stockholm.

Både RK och MUF Stockholm har gästats flertalet gånger både på arrangemang som talare och toastmaster men också som stöd till styrelsearbetet i den regelbundna verksamheten.

Böcker

Initiativtagare och redaktör för MUF:s första bok på över tio år – Frihetens lexikon, 128 sidor 2008

Internpolitiskt material

Delar av MUF:s remissvar till Moderateras handlingsprogram inför partistämman 2007

Delar av MUF:s motioner till Moderaternas partistämma 2007

Delar av MUF:s reservationer till Moderaternas partistämma 2007

Propositionerna till MUF:s arbetsstämma i Sundsvall 2007

Delar av propositionerna till MUF:s förbundsstämma i Göteborg (klart i oktober) 2008

Delar av texterna i broschyrer till MUF:s officiella kampanjmaterial 2007-

Delar av det politiska materialet till nystartade Moderata Studenter 2008-

Publicerade politiska artiklar på muf.se om alltifrån insiderhandel till skattepolitiken 2007-

…Sist men inte minst redaktör för MUF:s nya sångbok 2007-

Annonser

Ett svar to “Bilaga: kandidatur som vice förbundsordförande”

  1. Marcus Friberg Says:

    Jag önskar dig all lycka i det kommande valet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: